7. Князь Володимир Великий

Назад до змісту

1. ДІЯЛЬНІСТЬ ВОЛОДИМИРА ВЕЛИКОГО ТА ЯРОСЛАВА МУДРОГО

1. Працюючи з матеріалами розділу 2 підручника, заповни таблицю. Працюй поступово: щоуроку доповнюй інформацію про діяльність князів.

Князь (роки правління)Внутрішня політикаЗовнішня політика
Володимир Святославич (Великий) (980-1015 рр.)– Провів адміністративну реформу: ліквідував племінні княжіння, поділив державу на округи – Провів військову реформу: замінив племінну організацію війська на найману – Карбував монети — срібники і златники з тризубом – Провів судову реформу: розмежував єпископський і міський суди – Провів релігійну реформу: запровадив християнство як державну релігію (988 р.)- Розбудовував міста і фортеці– Приєднав нові території: Полоцьке князівство, Волинь, Червенські міста, Верхню Наддністрянщину – Підкорив племена: кривичів, дреговичів, сіверян, білих хорватів, в’ятичів, радимичів – Здійснив похід на Волзьку Булгарію – Підкорив залишки Хозарського каганату- Приєднав Тмуторокань – Вів боротьбу з печенігами – Будував Змієві вали – Проводив шлюбну дипломатію
Ярослав Володимирович (Мудрий) (1019-1054 рр.)Уклав перший писаний звід законів Русі — «Руську правду»- Заснував Софійський собор у Києві – Розбудовував Київ як культурний центр – Розвивав освіту, відкривав школи та бібліотеки– Успішно вів боротьбу проти печенігів, остаточно розгромив їх у 1036 р.- Зміцнив міжнародні зв’язки через шлюбну дипломатію – Розширив територію Рус і – Зміцнив вплив Русі в Європі

2. Поміркуй / визнач, які наслідки мала діяльність князя Володимира Святославича (Великого). Упізнай події за ілюстраціями / описами і заповни відповідні ланки логічних схем.

  1. Започаткування шлюбної дипломатії → Зміцнення міжнародних зв’язків Русі.
  2. Хрещення Русі (зображення) → Політичне і культурне піднесення держави, єдність народу через християнську релігію.
  3. І став він городи зводити по Десні, і по Остру, і по Трубежу, і по Сулі, і по Стугні. І став він набирати мужів ліпших із словен, і з кривичів, і з чуді, і з в’ятичів і ними населив він городи, бо була війна з печенігами. → Захист від печенігів та зміцнення кордонів держави.

2. РОЗДУМИ ПРО ЗНАЧЕННЯ ХРЕЩЕННЯ РУСІ-УКРАЇНИ

Розфарбуй комікс про князя Володимира. Продовж його думки.

Хрещення, тому що…

  • Це об’єднало Русь навколо єдиної релігії, сприяючи єдності.
  • Зміцнило міжнародний авторитет держави, встановивши зв’язки з Візантією та іншими християнськими країнами.
  • Сприяло розвитку освіти, мистецтва і писемності.

3. НУМІЗМАТИЧНА КОЛЕКЦІЯ

Розглянь монету «Київський князь Володимир Великий». Підпиши історичні факти, які зображено на аверсі і реверсі монети. За допомогою додаткових джерел інформації з’ясуй і запиши, чому напис «Київська Русь» на аверсі монети є некоректним із сучасної точки зору.

Аверс монети:

  • Зображення князя Володимира Великого з хрестом і моделлю храму символізує хрещення Русі та будівництво Десятинної церкви.
  • Сцени хрещення народу на Дніпрі показують ключову подію 988 року — впровадження християнства як державної релігії.

Реверс монети:

  • Напис «Київська Русь» є некоректним, оскільки термін “Київська Русь” виник значно пізніше, у XIX столітті. У часи князя Володимира держава називалася просто “Русь”.
  • Тризуб — родовий знак князя Володимира, який став символом державності.
  • Зображення міст і храмів демонструє розбудову Києва як політичного та культурного центру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *