§7. Життя людини в добу мезоліту та неоліту

Головна сторінка (зміст)

1. Як змінилося життя людини в добу мезоліту?

1. Визначте хронологічні межі мезоліту

Хронологічні межі мезоліту складають від 10 до 6 тисяч років до нашої ери.

2. Назвіть винаходи людства в середньому кам’яному віці.

3. Які знаряддя праці з’явилися в мезоліті?

У середньому кам’яному віці людство винайшло:

  • лук та стріли;
  • наконечники списів, стріл, леза ножів та різців з кременю;
  • серпи та пилки з дерев’яним або кістяним руків’ям та крем’яними пластинками.

2. Виникнення землеробства та скотарства

1. Поясніть термін «привласнювальне господарств»

Привласнювальне господарство – це форма господарювання, в якій людина здобуває собі продукти з природи без використання власної праці. До цієї форми відносять такі види діяльності, як мисливство, рибальство, збиральництво тощо.

2. Як з мисливства виникло скотарство?

З мисливства виникло скотарство завдяки тому, що з плином часу людина розселилася по всій планеті, і її кількість зростала. З відходом льодовика зникли великі тварини, тому здобувати їжу стало важче. Давні люди приручили й почали розводити кіз, овець, свиней та корів. Так із мисливства виникло скотарство.

3. Що таке землеробство?

Землеробство – це господарська діяльність, пов’язана з обробкою ґрунту з метою одержання рослинної продукції. У період мезоліту людина здобувала собі продукти з природи без використання власної праці (привласнювальне господарство). У період неоліту людина почала займатися землеробством, тобто обробкою землі з метою збільшення виробництва продуктів.

3. Неолітична революція

1. Що таке осілий та кочовий спосіб життя?

Осілий спосіб життя – це спосіб життя, при якому людина постійно проживає на одному місці.

Кочовий спосіб життя – це спосіб життя, при якому людина постійно пересувається з одного місця на інше, залежно від умов життя та можливостей для забезпечення собі необхідного харчування та житла.

2. Які види діяльності з’явилися в добу неоліту?

У добу неоліту з’явилися такі види діяльності, як землеробство, скотарство та ремесла (гончарство, прядіння та ткацтво).

3. Поясніть значення терміну «неолітична революція»

Неолітична революція – це перехід від привласнювальних форм господарства до відтворювальних. Людина навчилася не лише споживати природні багатства, а й виготовляти свої. Неолітична революція — це перехід від збиральництва до землеробства, від мисливства до скотарства та поява ремесел: гончарства, прядіння та ткацтва.

Галявина творчості

Підготуйте проєкт-порівняння «Знаряддя праці первісної людини епохи палеоліту та неоліту»

Порівняння

Знаряддя праці первісної людини у період палеоліту були простішими та менш різноманітними, ніж у неоліті. Основним видом діяльності було мисливство й збиральництво. У добу неоліту люди стали більш розвиненими в технологічному плані, з’явилися нові знаряддя праці, що дозволило їм займатися землеробством та скотарством. Крім того, з’явилася можливість виготовляти знаряддя з міді та заліза, що значно полегшило життя людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *