3. Утворення держави Русі-України

Назад до змісту

1. ВІД ВОЖДІВСТВА ДО ДЕРЖАВИ

Дізнайся з підручника про історію виникнення держави Русі-України (с. 22-23). Визнач і запиши до схеми, як змінилася роль верхівки племен у процесі державотворення. V-VIII ст.

V-VIII ст. (Слов’янські племінні союзи, вождівства): Верхівка племен (князі, дружинники, старійшини, жерці) поєднувала управлінські функції із повсякденними заняттями рядових членів громади: обробляла землю, займалася ремеслами, торгувала.

Кінець IX ст. (Утворення держави): Верхівка суспільства відокремилася від одноплемінників. Князь видавав закони, очолював військо та судив. Старійшини радили князю, дружинники воювали, а жерці (волхви) виконували релігійні обряди. Держава стала княжою власністю, яка передавалася у спадок.

2. ІСТОРИЧНІ ЗАГАДКИ

Розгадай ребуси і поясни зміст закодованих понять відповідно до історії заснування держави Русі-України.

Держава: Це організація суспільства, яка виникла наприкінці IX ст. на основі слов’янських племінних союзів. Держава Русь-Україна об’єднала території під владою князя.

Данини: Це побори, які збирали князі або їхні дружинники з підкорених племен. Вони були формою ранніх податків.

Русь: Назва держави, яка виникла наприкінці IX ст. Її населення складалося зі слов’янських племен. Назва “Русь” згадується в історичних джерелах і пов’язується з варягами.

Християнство: Релігія, офіційно запроваджена на Русі князем Володимиром у 988 році, що сприяла об’єднанню держави та її культурному розвитку.

Варяги: Скандинавські воїни й купці, які брали участь у формуванні Русі, допомагали організовувати владу та торгівлю, а також заснували правлячу династію.

3. ПОХІД АСКОЛЬДА НА ЦАРГОРОД

1. Розмалюй давньоруський човен. Продовж діалоги.

Чому ми йдемо походом на ромеїв?

Ми йдемо походом на ромеїв (візантійців), щоб укласти вигідний торговельний договір, змусити їх поважати Русь та отримати багату здобич.

Які наслідки наших походів?

Укладення мирного договору з Візантією, отримання багатих дарів, початок християнізації Русі (сам князь Аскольд прийняв християнство)

2. Розпочни заповнювати таблицю «Політика перших руських князів (у другій половині IX — наприкінці Хет.)» (с. 13-15).

4. ВИНИКНЕННЯ РУСІ-УКРАЇНИ У ФАКТАХ І МІФАХ

Історія створення Русі-України оповита численними міфами. Є історичні міфи, які виникли через відсутність достатніх відомостей про давні часи. А є міфи, що були придумані навмисно та неправдиво перекручували, викривляли історію для виправдання дій політиків, загарбників та поневолювачів. За матеріалами § 3 (навчальними текстами й рубриками) уклади перелік історичних фактів та історичних міфів про історію цього періоду.

Історичні факти періоду заснування Русі-УкраїниІсторичні міфи про період заснування Русі-УкраїниВигадані міфи про період заснування Русі-України
У V-VIII ст. слов’янські племена об’єднувались у племінні союзи (вождівства)Легенда про заснування КиєваПредставлення історії Русі-України як історії власне Росії
Утворення Русі-України наприкінці IX ст.Легенда про диво з Євангелієм, що сприяло хрещенню частини русів.Зображення київських руських князів як “російських”
Найдавніша згадка терміна “Русь” міститься в Бертинських анналах під 839 рокомЗмішування понять “Русь” і “Росія”, “руський” і “російський”
Запровадження християнства князем Володимиром у 988 р.
Збирання данини як форма ранніх податків

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *