§4. Як було організовано життя суспільства за первісних часів

Головна сторінка цього ГДЗ (Зміст)

Обговоріть у класі Що таке суспільство? Що означає словосполучення «зміни у суспільстві»? Наведіть приклади. Чи використовуємо ми нині досвід наших пращурів? Як саме?

Суспільство – це група людей, які живуть і працюють разом, мають спільні цінності та інтереси. Суспільство може бути організоване на різних рівнях, наприклад, сімейному, місцевому, національному або глобальному.

«Зміни у суспільстві» означає, що суспільство розвивається та змінюється з часом, і це може відбуватися у різних напрямках. Наприклад, зміни у суспільстві можуть бути пов’язані з технологічними нововведеннями, змінами в політиці, економіці або культурі.

Прикладом може бути зміна відношення до рівноправності жінок та чоловіків у суспільстві.

Ми нині використовуємо досвід наших пращурів у багатьох аспектах нашого життя. Наприклад, ми продовжуємо використовувати різні інструменти, технології та традиції, які були розроблені попередніми поколіннями. Однак, ми також створюємо нові інструменти та технології, щоб відповідати на сучасні виклики та потреби суспільства.

Досліди Ознайомся з інформацією в таблиці. Доповни прикладами види суспільних відносин. Чому такі відносини називають суспільними?

Суспільні відносини називають такими, оскільки вони відображають взаємодії між людьми в суспільстві та визначають спосіб існування суспільства в цілому. Прикладами інших видів суспільних відносин можуть бути: міжособистісні взаємини, правові відносини, відносини між державою та громадянами тощо.

Прикладами видів суспільних відносин можуть бути, наприклад: відносини роботодавця та працівника, сімейні відносини, відносини між державою та громадянином, відносини між сусідами тощо.

1. Як формувались перші людські спільноти

Поміркуйте Пригадайте, що називають людськими спільнотами та які вони бувають. Під впливом яких чинників формувались спільноти людей за первісних часів?

Людські спільноти – це групи людей, які живуть та працюють разом, мають спільні цінності та інтереси. У давнину існували різні типи спільнот, такі як сімейні, родові, племінні та інші.

У минулому люди мусили гуртуватись, щоб забезпечити своє виживання. Спільні праці, житло та розвиток мови згуртовували людей у спільноти. За кожною родовою общиною була закріплена певна територія. Представники родової общини працювали разом. Чоловіки-мисливці забезпечували общину продуктами. Жінки опікувалися житлом, вогнищем та вихованням дітей.

2. Якими були суспільні відносини в первісних людських спільнотах

Поміркуйте Про які спільноти йдеться? Чим вони відрізняються одна від одної?

Йдеться про первісні людські спільноти, які відрізнялися одна від одної розмірами та складом. Деякі з них були невеликими, з одним вогнищем та каркасом із кісток, бивнів мамонта або жердин, де мешкала окрема сім’я з 5-7 осіб. Інші були довгими спільними багатовогнищевими житлами для кількох сімей – родової общини. Рід налічував кілька десятків осіб, що жили в одному поселенні, що складалось із кількох жител або рідше в печерах. За кожною родовою общиною була закріплена певна територія.

Досліди

Як автор художніх історичних реконструкцій уявляв собі спосіб життя родової общини?

Автор художніх історичних реконструкцій уявляв родову общину як спільноту мисливців і збирачів, де чоловіки забезпечували їжу, а жінки опікувалися житлом і виготовленням речей для побуту. У спільноті було закріплено певну територію, за якою родова община забезпечувала своє існування. Такі спільноти складалися з кількох сімей і жили в одному поселенні, що складалось із кількох жител або рідше в печерах. Спільна праця та розвиток мови згуртовували людей у спільноти, де кожен виконував свою роль для блага спільної справи.

3. Якою була організація влади за первісних часів

Поміркуйте Хто і як управляв родовою общиною і плем’ям?

Управління родовою общиною та плем’ям здійснювалось на основі звичаїв та традицій. У кожній родовій общині був голова, який зазвичай був старшим та мав досвід вирішення конфліктів. Він відповідав за збори та розподіл ресурсів, а також за виконання традицій та звичаїв. У разі потреби голова може обрати помічників, які допомагали б йому в управлінні спільнотою.

У племені влада зазвичай була розділена між кількома старійшинами, які розв’язувати питання важливі для племені. Однак, найважливіші рішення вирішувались на загальних нарадах, на яких кожен член племені мав право висловити свою думку. Особливо важливими були питання про війни, міжплемінні відносини та розподіл ресурсів.

Досліди На основі ілюстрацій зроби висновок про зміни в суспільних відносинах у часи формування родової общини і племен.

Ілюстрації розповідають про зміни в суспільних відносинах. На першій ілюстрації зображено первісне стадо, де всі були рівні, виховували дітей разом, працювали колективно, а знаряддя та результати праці перебували у спільній власності. На другій ілюстрації зображено вождя племені, який розподіляє здобич між одноплеменцями. Це свідчить про появу ієрархії та розподіл обов’язків в рамках племін. Формування родової общини та племен було пов’язане з дедалі складнішою організацією суспільства, з’явленням лідерів, які розподіляли обов’язки та ресурси між членами групи. Ці зміни в суспільних відносинах стали передумовою для подальшого розвитку людських спільнот та формування націй.

Перевір себе

1. Що називають родовою общиною?

Родова община – це група людей, які мають спільне походження і зв’язок. Вони живуть і працюють разом, мають спільні цінності, традиції та інтереси. Керівництво родовою общиною здійснюється на основі звичаїв та традицій. У кожній родовій общині зазвичай був голова, який відповідав за збори та розподіл ресурсів, а також за виконання традицій та звичаїв.

2. Як розподілялись обов’язки між представниками роду?

У родовій общині обов’язки зазвичай розподілялись за статевими ознаками. Чоловіки-мисливці забезпечували общину продуктами, а жінки опікувалися житлом, вогнищем та вихованням дітей. Однак, у разі потреби, обов’язки могли бути змінені. Наприклад, якщо чоловік-мисливець тимчасово не міг займатись полюванням, його могла замінити інша людина з роду. У такий спосіб суспільство забезпечувало своє існування та виживання.

3. Хто такі старійшини?

Старійшини – це люди, які мають владу та авторитет у спільноті чи племені. Вони зазвичай є найстаршими та найдосвідченішими учасниками спільноти, які мають знання та досвід, що дозволяє їм приймати важливі рішення та вирішувати конфлікти. У різних культурах та спільнотах роль старійшини може змінюватись, але загалом це люди, які мають великий вплив на життя спільноти та племені.

4. Як виникли племена і хто їх очолював?

Племена виникли в результаті поступового розвитку людських спільнот, які відрізнялися значними розмірами та складом. У племені влада зазвичай була розділена між кількома старійшинами, які розв’язували питання важливі для племені. Однак, найважливіші рішення вирішувались на загальних нарадах, на яких кожен член племені мав право висловити свою думку. Часто очолювання племені здійснювалось найвпливовішими членами спільноти або старійшинами.

5. Чи могла окрема сім’я самостійно вижити за первісних часів?

У первісних часах, окрема сім’я могла мати складнощі з виживанням. Важливо було мати допомогу та підтримку від інших людей. Тому, зазвичай, люди об’єднувалися в родові общини та племена, щоб забезпечити своє існування та виживання. Кожен член такої спільноти виконував свою роль та приносив свій внесок до загальної справи. Таким чином, люди забезпечували собі не тільки фізичний захист, але й соціальну підтримку та розвиток культури.

6. Уяви, що ти присутній / присутня но зборах племені. Склади невелику розповідь, використовуючи слова: «плем’я», «народні збори», «вождь», «рада старійшин». Які питання обговорювались? Як ухвалювали рішення?

Уявіть, що ви присутній/присутня на зборах племені. Ви бачите, що люди з різних частин племені зібралися, щоб обговорити важливі питання. Це збори, на яких кожен має право висловити свою думку.

Вождь племені вітає всіх присутніх і пояснює, що на зборах будуть обговорюватись важливі питання, які стосуються всієї спільноти. Рада старійшин, яка складається з найстарших та найдосвідченіших учасників племені, відповідає за прийняття важливих рішень. Вони вирішують питання, які стосуються війни та миру, розподілу ресурсів та інших важливих питань.

На зборах обговорюється, як забезпечити виживання племені, яким чином вести війну з сусідніми племенами та які ресурси мають бути розподілені між учасниками спільноти. Рада старійшин ухвалює рішення шляхом голосування. Кожен член племені має право висловити свою думку та взяти участь у прийнятті рішення. Таким чином, ухвалення рішень є демократичним та здійснюється з урахуванням думки кожного учасника племені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *